Contempuls 8

Akce Praha

Contempuls 8
Festivaly, Koncerty
La Fabrika, Praha
Další akce ve městě Praha

Contempuls 8 / Pondělí 21. listopadu

Třetí večer mezinárodního festivalu soudobé hudby Contempuls.
V rámci večera zazní celkem tři koncerty, v 18:00, 19:30 a 21:00.
Vstupenky je možno zakoupit na jednotilvé koncerty (á 200Kč) nebo na celý večer (3 koncerty za cenu 400Kč).

18:00
Ensemble Terrible (CZ)
Marek Šedivý, dirigent
Pascal Gallois, fagot

PROGRAM:
Jakub Rataj: premiéra, nová skladba (2016)
Bent Sørensen: Sirenengesang (1994)
Jan Ryant Dřízal: Zlomené květiny (2016), premiéra
Olga Neuwirth: torsion: transparent variation (2001)

/

19:30
Pascal Gallois, fagot (F)

PROGRAM:
György Kurtág: Gérard de Nerval (1986)
György Kurtág: György Króo in memoriam (1997)
Toshio Hosokawa: Sen VII (1995)
Olga Neuwirth: Torsion (2003-2005)
Luciano Berio: Sequenza XII (1995)
Johannes Maria Staud: Celluloid (2011)

/

21:00
Andersen – Haltli – Snekkestad (DK/N)

PROGRAM:
Jexper Holmen: Oort Cloud

--

Ensemble Terrible
Letos poprvé festival otevírá platformu Contempuls Lab určenou mladým souborům a projektům překračujícím hlavní dramaturgickou linii. Jako první se na ní představí Ensemble Terrible, dynamické uskupení mladých hudebníků sestavené na půdě pražské HAMU kolem dirigenta Marka Šedivého a skladatelů Jakuba Rataje a Jana Ryanta Dřízala. Soubor si několika úspěšnými projekty vysloužil respekt za precizní i entuziastické nastudování soudobých děl. Festivalový program přinese hudbu autorů se souborem spojených, stejně jako dílo Dána Benta Sørensena a skladbu torsion: transparent variation se sólovým fagotem, kterou rakouská skladatelka Olga Neuwirth napsala pro fenomenálního francouzského fagotistu Pascala Galloise. Ten se předtím, než v La Fabrice vystoupí se sólovým programem, právě v této skladbě k mladému českému souboru připojí.

/
Pascal Gallois
Francouzský hudebník Pascal Gallois patří mezi ty instrumentalisty, kteří se nesmazatelným způsobem zapsali do hudebních dějin. Stál u zrodu ikonické Sequenze XII pro sólový fagot italského skladatele Luciana Beria, mezi další osobnosti, které mu věnovaly svá díla, patří třeba Pierre Boulez, György Kurtág, Wolfgang Rihm, Georg Friedrich Haas nebo Olga Neuwirth. Fagotista prestižního Ensemble Intercontemporain a mj. také vynikající dirigent, jak ukáže poslední koncert festivalu, si pro pražské vystoupení připravil reprezentativní průřez svým impozantním repertoárem.

/
Andersen – Haltli – Snekkestad
Premiéra skladby Oort Cloud na největším britském festivalu soudobé hudby v Huddersfieldu v roce 2009 znamenala průlom v kariéře dánského skladatele Jexpera Holmena. Na první poslech ambientní a přesto komplexní a prokomponovaná, hodinu trvající skladba pro dva akordeony a saxofon je inspirovaná kosmickým jevem, předpokládaným Oortovým oblakem na kraji naší sluneční soustavy. Holmenův pomalu formující se „zvukový oblak“ vychází z propočtu hypotetického pohybu komet a jejich kolizí v rámci Oortova oblaku. Na festivalu Contempuls dílo za autorovy osobní účasti zahrají špičkoví skandinávští hudebníci, kteří jej před sedmi lety premiérovali - akordeonisté Frode Andersen a Frode Haltli a saxofonista Torben Snekkestad, českému publiku známí mj. z nahrávek německého labelu ECM.

Místo konání akce: La Fabrika, Komunardů 1001/30, Praha
Vstupenky: http://www.contempuls.cz/cz/vstupenky.html
Datum začátku akce: 21. Listopadu 2016 18:00
Datum ukončení akce: 21. Listopadu 2016 22:30
Pravděpodobné souřadnice: 50.1038N 14.4502E

Případné změny si prověřte na webu akce Contempuls 8 / Pondělí 21. listopadu
Fotografie
Mapa akcí v okolí
Mapa podujatí
Komentovat akci
Podobné akce