Kam na výlet

ZOO, Děčín
© Ľudovít Lacuška
ZOO
Zámek Děčín, Děčín
© Ľudovít Lacuška
Zámek Děčín
Loreta, Praha
© O.D.
Loreta

Tipy na výlet

Hrad a zámek Bečov, Bečov nad Teplou
V západní části České republiky, nedaleko světoznámých lázní Karlovy Vary, leží na pravém břehu řeky Teplá uprostřed romantické krajiny Slavkovského lesa malebné městečko Bečov nad Teplou. Ačkoliv toto sídlo oplývá bohatými dějinami a kulturními či přírodními památkami, hlavním turistickým lákadlem je výjimečný historický areál s gotickým hradem, renesančním palácem a barokním zámkem.
Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Původní hrad z poloviny 13. století, rozšířený v 16. století o renesanční zámek, se stal v 17. století majetkem slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna.
V nedalekém Horšově stával již ve 12. století opevněný biskupský dvorec, který asi v polovině 13. století přestal z fortifikačních důvodů vyhovovat požadavkům své doby. Proto byl na skalnatém ostrohu v blízké kupecké osadě zvané Týn - později Horšovský - jedním z pražských biskupů vystavěn opevněný raně gotický hrad kastelového typu. Ten je dnes patrný v interiérech, z nichž je nejcennější raně gotická kaple. Po husitských válkách hrad přechází z...
Královský hrad Bezděz založil v roce 1264 král železný a zlatý Přemysl Otakar II. Roku 1279 zde byl uvězněn jeho syn Václav II. s matkou královnou Kunhutou. Od roku 1627 byl hrad v majetku Valdštejnů. Klášter montserratských benediktýnů zde byl zřízen v roce 1661, zrušen byl reformou císaře Josefa II. roku 1785. V letech 1831–1836 se zde inspiroval k dílu Máj básník Karel Hynek Mácha
Hrad Boskovice, Boskovice
Hrad Boskovice se tyčí nad městem Boskovice v okrese Blansko. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR
Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku.
Hrad Buben, Plešnice
Buben je zřícenina hradu v okrese Plzeň-sever v katastrálním území obce Plešnice. Stojí na protáhlém ostrohu nad soutokem řeky Mže a Plešnického potoka v nadmořské výšce přibližně 350 m n. m. 
Hrad Buchlov, Buchlovice
Buchlov je královský hrad stojící na stejnojmenném kopci v Chřibech nad Buchlovicemi v nadmořské výšce 509 metrů. 
Hrad Dívčí Kámen ztělesňuje harmonii historie a přírody. Monumentální romantickou zříceninu hradu najdete na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy, mezi městy České Budějovice a Český Krumlov. Hrad je jednou z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných středověkých památek v České republice. Místo umocňuje těsná blízkost keltského oppida, které se významem a velikostí řadí k evropským unikátům. Hrad je otevřen celoročně od...
Hrad Helfenburk, Krajníčko
Helfenburk je zřícenina hradu asi 5,5 km od Bavorova v okrese Strakonice. Nachází se v katastru obce Krajníčko na skalnatém vrchu Malošín v nadmořské výšce 683 m. 
Jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů v České republice, již od 19. století místo častých turistických výletů. Název hradu je odvozen od jména porýnského hraběcího rodu Hückeswagenů, jehož příslušník Arnold obdržel někdy v letech 1228 - 1235 v léno hrad Jičín /dnešní Starý Jičín/ s rozsáhlým územím. 
Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. První písemné zmínky jsou z let 1316 a 1318. V letech 1327 až 1504 je Kámen královským lenním hradem. Od roku 1523 hrad téměř 200 let vlastnila jedna z větví významného českého rodu Malovců.
Hrad Karlštejn, Karlštejn
Je jedným z najvýznamnejších českých hradov. Bol založený cisárom Karolom IV. ako reprezentačné sídlo. Neskôr tu boli uložené kráľovské poklady: ríšske korunovačné klenoty a zbierky svätých relikvií. V súčasnosti je hrad významnou národnou kultúrnou pamiatkou a jedným z najnavštevovanejších hradov v Česku. Výzdoba kaplnky sv. Kríža vo Veľkej veži je ukážkou vyspelého gotického maliarstva.
Hrad Kokořín, Kokořín
Hrad Kokořín se vypíná v pískovcových skalách Kokořínského dolu, nad údolím říčky Pšovky. Velmi přitažlivou krajinu Kokořínska tvoří zajímavé skalní útvary, lesní porost, tůně, vzácné rostliny a živočichové, divoká kaňonovitá údolí, historické památky, lidové stavby. Krajina byla v roce 1976 vyhlášena Chráněnou krajinnou oblastí Kokořínsko.
Hrad Kost, Libošovice
Hrad Kost patří stejně jako zámek Chlumec nad Cidlinou bratrům Giovannimu a Piovi Kinským.
Hrad Křivoklát, Křivoklát
Hrad Křivoklát je národní kulturní památkou. Během prohlídky hradu uvidíte nádhernou pozdněgotickou hradní kapli, královský a rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, fürstenberskou knihovnu s 50 tisíci svazky, bohaté fürstenberské muzeum a obrazárnu. Navštívíte také proslulá vězení a mučírny s mučícími nástroji, monumentální velkou věž s loveckými sbírkami, nebo se projdete po...
Dnes je Kunětická hora národní kulturní památkou, nabízí dva prohlídkové okruhy s množstvím expozic a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Pardubického kraje. V sedmdesátých letech se na Kunětické hoře natáčel televizní seriál Arabela.
Hrad Lanšperk, Dolní Dobrouč
Zřícenina hradu Lanšperk (dříve Landšperk) se rozkládá na vysokém strmém ostrohu nad levým břehem řeky Tiché Orlice ve stejnojmenné osadě, náležející do katastru obce Dolní Dobrouč, asi 5 km východo-severovýchodně od města Ústí nad Orlicí.
Hrad Ledeč nad Sázavou, Ledeč nad Sázavou
Ledečský hrad se řadí mezi nejstarší šlechtické hrady v Čechách a je jediným dochovaným hradem středního Posázaví. Tento složitý komplex hradu se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou, kde vévodí krajině a městu Ledči nad Sázavou. 
Pravděpodobně někdy ve 3. čtvrtině 12. století za panování krále Vladislava II. (1140-1173) byl na akropoli hradiště založen kamenný královský hrad.
Hrad Lukov je zasazen do malebné přírody Hostýnských hor. V současné době se o provoz a postupnou památkovou obnovu hradu stará Spolek přátel hradu Lukova.
Hrad Pecka je jediným interiérově zpřístupněným objektem v celém regionu středního Podkrkonoší a Krkonoš. Láká nejen krásnou okolní krajinou s jedinečnými výhledy na hřebeny Krkonoš, ale dvěma prohlídkovými okruhy zaměřenými  na vlastní, autentickou historii hradu a městečka Pecka.
Hrad Rabí je zrúcanina hradu ležiaca v rovnomennej obci na vyvýšenom ostrohu nad riekou Otavou v nadmorskej výške 540 metrov asi 8 kilometrov severovýchodne od mesta Sušice.
Hrad Radyně, Starý Plzenec
V současnosti je hrad v péči města Starého Plzence a během několika let prošel postupnou rekonstrukcí. Zřícenina hradu Radyně ve výši 567 m nad m. vévodí širému okolí  (od roku 2006 osvětlen). Je typickou dominantou celého Plzeňska.
Hrad Roštejn (německy Burg Rosenstein) je pozdně gotický hrad stojící na skalnatém vrchu (677 m n.m) v katastru obce Doupě v okrese Jihlava. Hrad nechali vybudovat v první polovině 14. století páni z Hradce. 
Hrad Rožmberk, Rožmberk nad Vltavou
Hrad pocházející z poloviny 13. století patří mezi nejstarší hrady Vítkovců,  předchůdců jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů - Rožmberků. Jedná se o komplex původně dvou rožmberských hradů tzv. Dolní hrad a Horní hrad, z něhož se zachovala pouze kamenná hláska zvaná Jakobínka.
Hrad Strakonice, Strakonice
Hrad Strakonice je gotický hrad a barokní zámek s kostelem svatého Prokopa ve městě Strakonice na soutoku zlatonosné řeky Otavy a Volyňky.
Hrad Střekov, Ústí nad Labem
Majestátný Střekov se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Hrad Střekov se nachází v obci Střekov v Ústí nad Labem. Je soukromým majetkem Martina Lobkowicze a spravuje ho společnost L. E. Holdings s. r. o. (zámek Nelahozeves 1, 277 51 Nelahozeves).
Hrad Svojanov, Svojanov
Uprostřed hlubokých lesů nad romantickým údolím řeky Křetínky stojí malebný hrad Svojanov, jeden z nejstarších královských hradů u nás. Je to jediný hrad u nás, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím.
Zříceniny hradu na Zámecké hoře (osídlené již v době Halštatské) na horním konci skalnatého žebra, na jehož dolním zakončení stojí hrad Žebrák. Hrady se nacházejí nad obcí Točník, nedaleko města Žebrák. Vystavěním hradu Točníka v tak těsné blízkosti dolního hradu Žebráku vzniklo v Čechách nejmalebnější a dodnes nejzachovalejší souhradí.
Hrad Trosky, Troskovice
Trosky sú zrúcanina hradu v severných Čechách v Českom raji medzi mestami Turnov a Jičín. Leží v katastrálnom území obce Troskovice v okrese Semily v Libereckom kraji. Hrad je viditelný na veľkú vzdialenosť a je vizuálnou dominantou širokého okolia.
Hrad Týnec nad Sázavou, Týnec nad Sázavou
Hrad Týnec nad Sázavou je nejvýraznějším bodem města Týnce nad Sázavou na levém břehu řeky Sázavy. Rotunda hradu je románského slohu, zatímco kamenná věž je postavena ve slohu gotickém. Od roku 1958 je hrad chráněn jako kulturní památka ČR.
Valdštejn, nejstarší hrad Českého ráje, byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů v Valdštejna. Valdštejnové drželi hrad asi do roku 1380 a další majitelé páni z Vartenberka do počátku husitských válek.
Hrad Velhartice, Velhartice
Hrad se nachází mezi městy Klatovy a Sušice na skalním ostrohu obtékaném říčkou Ostružnou. Areál je tvořen z gotických staveb Rajského paláce a obytně-obranné věže zvané Putna, vzájemně propojených světově unikátním kamenným mostem, renesančním zámkem, nově zrekonstruovaným bývalým hradním pivovarem s interaktivními expozicemi a v předhradí se nachází skanzen lidové architektury.
Oboru Hvězda v lese Malejově nad vsí Liboc zřídil roku 1530 král Ferdinand I., který ji později nechal obehnat zdí. Tehdy byla ještě zvána prostě Nová královská obora. Podle plánů králova mladšího syna rakouského arcivévody Ferdinanda Tyrolského, dlouholetého místodržícího v Čechách pak byl v letech 1555 až 1558 postaven letohrádek Hvězda. Ferdinand Tyrolský sám položil základní kámen k letohrádku 27. června 1555. Stavbu prováděli nejprve Juan Maria Avostalis del Pambio a Giovanni...
Špilberk (nem. Spielberg) je hrad ležiaci na vrchole rovnomenného vrchu v Brne v mestskej časti Brno-střed. Hrad bol založený v druhej polovici 13. storočia českým kráľom Přemyslom Otakarom II. a počas storočí prechádzal mnohými výraznými premenami. Z čisto gotického hradu českých kráľov sa v druhej polovici 17. storočia premenil v mohutnú barokovú pevnosť.
Medzi českými hradmi patrí k najmladším. Bol postavený v rokoch 1480 – 1489 na príkaz vtedajšieho majiteľa panstva Půty Švihovského z Rýzmberka. V dostavbe opevnenia po jeho smrti pokračovali jeho synovia, ktorí si na stavbu pozvali známeho architekta Benedikta Rejta. Po rode Švihovských hrad v roku 1548 prevzali Kavkovci z Říčan, zlé hospodárenie ich ale už v roku 1598 donútilo hrad predať rodu Černínovcov z Chudenic. Nasledovala tridsaťročná vojna. Hrad vtedy bezúspešne obliehali švédske vojská.
Zámek Děčín je hrad přestavěný na zámek v Děčíně na pískovcové skále na pravém břehu Labe nad soutokem Labe a Ploučnice. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Pardubickou dominantou je pardubický zámek. Představuje v mnoha ohledech výjimečný památkový objekt, který vznikl za vlády pánů z Pernštejna na přelomu 15. a 16. století. V českých zemích nenajdete obdobu k jeho unikátně dochované původní dispozici rovinného vodního hradu uzavřeného od okolního světa mohutnými zemními valy, poskytujícího zároveň pohodlí rozlehlého renesančního zámku.
ZOO, Děčín
Zoo Děčín sice co do velikosti patří k těm menším českým zoologickým zahradám, ale rozhodně k těm krásnějším
Hrad Jenštejn, Jenštejn
Hrad Kašperk, Kašperské Hory
Hrad Kostomlaty, Kostomlaty pod Milešovkou
Hrad Lichnice, Třemošnice
Hrad Orlík, Humpolec
Hrad Rotštejn, Klokočí
Hrad Sovinec, Břidličná
Loreta, Praha
ZOO, Chleby

Náhodné tipy na dnes

Jedna z nejvýznamnějších památek svého druhu v České republice, založená roku 1193 českým šlechticem Hroznato
Trojský zámek v Praze se řadí mezi nejvýznamnější stavby počátku vrcholného baroka ve střední Evropě. V místech, která kdysi pokrývaly vinice, nechal zámek postavit hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka roku 1678, aby získal šlechtický titul, což se mu podařilo. Jeho podoba připomíná typ italské předměstské vily, jedná se tedy spíše o letohrádek než zámek.
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou, Jaroměřice nad Rokytnou
Barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou patří k nejmohutnějším architekturám 1. pol. 18. stol. u nás i v Evropě. Řadí se mezi nejnavštěvovanější památky Vysočiny.