Oldřich Janota

Akce Olomouc

Oldřich Janota
Koncerty
Kratochvíle, Olomouc
Další akce ve městě Olomouc

Oldřich Janota

Neúnavný hledač neprošlapaných cest, nezaměnitelný zpěvák a kytarista, básník a příležitostně i břitký fejetonista Oldřich Janota začal vystupovat v sedmdesátých letech s folkovými baladami. V letech 1977-79 hrál s Jakubem Nohou a dalšími hudebníky v pražské Skupině Pentagram. Hledání nových výrazových možností ho vedlo k založení souboru Mozart K. (1978-81) s nezvyklým nástrojovým obsazením (harmonium, saxofon, mandolína, kytara, bicí) a později k práci s experimentálním rockem a minimální hudbou ve spolupráci s Pavlem Richterem a Lubošem Fidlerem (1981-84).

V roce 1985 Janota opustil na čas hudební scénu úplně. Vrátil se tiše, za zvuku akustické kytary a tibetských mís Stanislava Doležala . Koncem 80. a počátkem 90. let byl členem improvizačních sdružení Jiná rychlost času a Společenství PAN a své první desky natočil za doprovodu viol da gamba Ireny a Vojtěcha Havlových . Od počátku devadesátých let vystupuje Janota především sólově s kytarou.

Jeho současný repertoár tvoří jak písně z počátku osmdesátých let, tak především nová, minimalistickými postupy a etnickou hudbou ovlivněná tvorba. Janota si složitými cestami dosel k prostotě v hudebním i slovním vyjadřování. Říkejme tomu třeba folkový minimalismus, ale pojmenovat a definovat něco tak křehkého a neuchopitelného je obtížné. Zahloubaný hlas Oldřicha Janoty nás zavádí do velmi subtilního světa představ a pocitu, kde každé slovo má kouzelnou moc vyvolat další asociace. „Někdy dokáže člověk vnímat řeku jako pramen i ústí zároveň,“ říká Oldřich Janota. „Sledovat její ubíhající tok, ale zároveň ji cítit zastavenou jako reku-bytost .“ Tak nějak například vznikala píseň Tanečnice. O neuchopitelnosti nevšedního Janotova muzikantsví a jeho myšlenkovém světě plném imaginace a zvláštních obrazu se píše tím nesnadněji, čím beznadějněji jim posluchač podlehne. A koho neosloví, tam je jakékoli další přesvědčování zbytečné.

Vstupné 99 Kč. Předprodej na baru v Čajovně

Místo konání akce: Kratochvíle, Sokolská 36, Olomouc
Datum začátku akce: 6. Dubna 2017 19:00
Datum ukončení akce: 6. Dubna 2017 21:00
Pravděpodobné souřadnice: 49.5962N 17.2513E

Případné změny si prověřte na webu akce Oldřich Janota

Fotografie
Mapa akcí v okolí
Mapa podujatí
Komentovat akci
Podobné akce
Muzikály Josefa Vojtka
Clarion Congress Hotel Olomouc, Olomouc
Slavnosti Olomouc 2025
Korunní pevnůstka, Olomouc
Slavnosti Olomouc 2025
Korunní pevnůstka, Olomouc
Muzikály Josefa Vojtka
Clarion Congress Hotel Olomouc, Olomouc